Timetable
Day 1 (July 22nd)
09:00 Opening session Auditorium 1 (Zoom link)
09:30 Keynote 1: Juan Perez Mercader Auditorium 1 (Zoom link)
10:30 Break Atrium
11:00 Plenary session 1 Auditorium 1 (Zoom link)
12:00 Lunch Atrium
13:00 Parallel session 1 List of rooms
14:40 Break Atrium
15:00 Parallel session 2 List of rooms
16:40 Break Atrium
17:00 Poster session 1 First floor
18:30 Welcome reception and Art Opening Atrium
Day 2 (July 23rd)
09:00 Keynote 2: ISAL life achievement award Auditorium 1 (Zoom link)
10:00 Break Atrium
10:30 Parallel session 3 List of rooms
12:00 Lunch Atrium
13:00 Parallel session 4 List of rooms
14:40 Break Atrium
15:00 Mind-Matching Scroll Bar
16:40 Break Atrium
17:00 Poster session 2 First floor
18:30 ERA Round table coffee/tea talks Scroll Bar
Day 3 (July 24th)
09:00 Keynote 3: Kohei Nakajima Auditorium 1 (Zoom link)
10:00 Break Atrium
10:30 Plenary session 2 Auditorium 1 (Zoom link)
12:00 Lunch and ISAL board meeting (until 14:00) Atrium and 2A54 (Meeting Zoom link)
13:00 Parallel session 5 List of rooms
14:40 Break Atrium
15:00 Parallel session 6 List of rooms
16:40 Walk to the harbour Canal tour location (be there before 17:30)
17:30 Canal tour
18:30 Gala dinner at National Museet
Day 4 (July 25th)
09:00 Keynote 4: Katie Bentley Auditorium 1 (Zoom link)
10:00 Break Atrium
10:30 Plenary session 3 Auditorium 1 (Zoom link)
12:00 Lunch Atrium
13:00 Parallel session 7 List of rooms
14:40 Break Atrium
15:00 Parallel session 8 List of rooms
16:40 Break Atrium
17:00 Art session Auditorium 1
18:30 ERA Academic Karaoke Scroll Bar
Day 5 (July 26th)
09:00 Keynote 5: Kate Adamala Auditorium 1 (Zoom link)
10:00 Break Atrium
10:30 Plenary session 4 Auditorium 1 (Zoom link)
12:00 Lunch Atrium
13:00 Parallel session 9 List of rooms
14:40 Break Atrium
15:00 Parallel session 10 List of rooms
16:40 Closing & awards session Auditorium 1 (Zoom link)
17:00 Farewell reception Atrium
19:00 Farewell party Scroll Bar
List of talks

Talks - Day 1

Plenary 1 - 11:00 to 12:00

Social-inspired modelling
Auditorium 1 - Chair: Jeremy Pitt
(Zoom link)

Parallel 1 - 13:00 to 14:40

Agent-based modeling
Auditorium 1 - Chair: Jonathan Lawry
(Zoom link) Special Session - The Distributed Viking
Auditorium 0 - Chair: Stefano Nichele
(Zoom link)

Workshop - Hackathon: ALife, Music & the Visual Arts
Scroll Bar
(Zoom link)

Workshop - The evolution of things
Auditorium 2
(Zoom link)

Workshop - Emerging Researchers in Artificial Life
Auditorium 3
(Zoom link)

Parallel 2 - 15:00 to 16:40

Artificial chemistry
Auditorium 1 - Chair: Omer Markovitch
(Zoom link) Special Session - The Distributed Viking
Auditorium 0 - Chair: Chrystopher Nehaniv
(Zoom link)

Workshop - Hackathon: ALife, Music & the Visual Arts
Scroll Bar
(Zoom link)

Workshop - The evolution of things
Auditorium 2
(Zoom link)

Workshop - Emerging Researchers in Artificial Life
Auditorium 3
(Zoom link)


Talks - Day 2

Parallel 3 - 10:30 to 12:00

Machine Learning
Auditorium 0 - Chair: Leni Le Goff
(Zoom link) Applications
Auditorium 1 - Chair: Grisha Szep
(Zoom link)

Tutorial - Neuroevolution Part I
Auditorium 4
(Zoom link)
Colab link

Tutorial - SwissGL/GPU: tiny libraries for tiny and beautiful programs on the web
2A54
(Zoom link)

Workshop - CHEMALIFORMS IV: The Fourth Workshop on Chemistry and Artificial Life Forms
Auditorium 3
(Zoom link)

Parallel 4 - 13:00 to 14:40

Cellular automata
Auditorium 0 - Chair: Chrystopher Nehaniv
(Zoom link) Evolutionary systems
Auditorium 1 - Chair: Lisa Soros
(Zoom link)

Tutorial - Neuroevolution Part II
Auditorium 4
(Zoom link)
Colab link

Tutorial - Engineering the open-ended evolution of synthetic biology
Auditorium 2
(Zoom link)

Workshop - Making Time: Temporality in natural and artificial systems
Auditorium 3
(Zoom link)


Talks - Day 3

Plenary 2 - 10:30 to 12:00

Robotic systems
Auditorium 1 - Chair: Gusz Eiben
(Zoom link)

Parallel 5 - 13:00 to 14:40

Synthetic biology
Auditorium 1 - Chair: Yonatan Biniuri
(Zoom link)

Tutorial - Phylogenies: how and why to track them in artificial life
Auditorium 0
(Zoom link)

Workshop - Goal-Directed behavior in life and non-life
Auditorium 2
(Zoom link)

Workshop - Virtual Creatures Competition
Auditorium 3
(Open Zoom link)

Parallel 6 - 15:00 to 16:40

Other algorithms
Auditorium 1 - Chair: Kai Olav Ellefsen
(Zoom link) Special Session - ALife And Society VIII
Auditorium 0 - Chair: Imran Khan
(Zoom link)

Workshop - Molecular Communication Approaches for Wetware Artificial Life
Auditorium 4
(Zoom link)

Tutorial - Bio-inspired Data and Network Science with PolyPhy
Auditorium 3
(Zoom link)


Talks - Day 4

Plenary 3 - 10:30 to 12:00

Large Language Models and Neural Networks
Auditorium 1 - Chair: Patrick Shortall
(Zoom link)

Parallel 7 - 13:00 to 14:40

Artificial Neural Systems
Auditorium 1 - Chair: Nick Cheney
(Zoom link) New Paradigms in Computation
Auditorium 0 - Chair: Martin Trefzer
(Zoom link)

Workshop - 6th International Workshop on Agent-Based Modelling of Human Behaviour (ABMHuB'24)
Auditorium 2
(Zoom link)

Workshop - Evolution, Criticality and Creativity in Collective Intelligence (ECCCI)
Auditorium 3
(Zoom link)

Workshop - SB-AI 9. From imitative to biologically plausible synthetic models of natural cognition
Auditorium 4
(Zoom link)

Parallel 8 - 15:00 to 16:40

Open-endedness
Auditorium 1 - Chair: Kevin Godin-Dubois
(Zoom link) Robot Behavior Modeling
Auditorium 0 - Chair: Martin Biehl
(Zoom link)

Workshop - 6th International Workshop on Agent-Based Modelling of Human Behaviour (ABMHuB'24)
Auditorium 2
(Zoom link)

Workshop - Evolution, Criticality and Creativity in Collective Intelligence (ECCCI)
Auditorium 3
(Zoom link)

Workshop - SB-AI 9. From imitative to biologically plausible synthetic models of natural cognition
Auditorium 4
(Zoom link)


Talks - Day 5

Plenary 4 - 10:30 to 12:00

Computational and theoretical models
Auditorium 1 - Chair: Kyrre Glette
(Zoom link)

Parallel 9 - 13:00 to 14:40

Cooperative Behavior
Auditorium 0 - Chair: Rudolf Marcel Füchslin
(Zoom link) Sensorimotor Systems and Control Dynamics
Auditorium 1 - Chair: Takashi Ikegami
(Zoom link)

Workshop - Nature Inspired Simulation and Visualization of Complex Networks
Auditorium 2
(Zoom link)

Tutorial - JAX for Scaling Up Artificial Life
Auditorium 4
(Zoom link)

Tutorial - Automatic Design of Robot Bodies and Brains with Evolutionary Algorithms
Auditorium 3
(Zoom link)

Parallel 10 - 15:00 to 16:40

Life Dynamics
Auditorium 1 - Chair: Susan Stepney
(Zoom link)

Workshop - ALife Encyclopedia Hackathon
Auditorium 4
(Zoom link)

Workshop - ALife in Organizations
Auditorium 3
(Zoom link)

Tutorial - SimER: Simulation in Evolutionary Robotics
Auditorium 0
(Zoom link)

List of posters

Posters - Day 1

First floor
[LBA]: Late Breaking Abstract

Posters - Day 2

First floor
[LBA]: Late Breaking Abstract